Du bist hier:Start / Attraktion

Pieszo-Rowerowy Szlak "Nenufarów"

Pieszo-Rowerowy Szlak "Nenufarów"

Kontaktangaben

Adresse:
Pieszo-Rowerowy Szlak "Nenufarów"
Lubrza, 66-218 Lubrza
E-mail: promocja@lubrza.pl
www: lubrza.pl

Allgemeine Angaben zur Person

Kontakt:
Krzysztof Rosiński
Adresse:
Lubrza, ul. Świebodzińska 68, 66-218 Lubrza
Tel.: +48 601 700 274

Öffnungszeiten

całorocznie

Beschreibung

Szlak pieszo-rowerowy położony w obrębie dwóch miejscowości Lubrza i Nowa Wioska. Trasa wytyczona jest wokół dwóch jezior: Jeziora Lubie i Jeziora Goszcza, wśród lasów. Większą część trasy pokonuje się linią brzegową jezior. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane sprzyja długim spacerom jak i wycieczkom rowerowym. Trasa jest odpowiednio oznakowana co umożliwia sprawną komunikację.

Szlak wyposażony jest w tablice edukacyjne uwzględniające naturalna florę i faunę jeziora Goszcza i Lubie, a także historyczne opisujące zabytki zlokalizowane przy trasie. W miejscach widokowych i w celach wypoczynku ustawione są ławki, a także ławostoły z zadaszeniem umożliwiające spożycie posiłku.

Szlak rozpoczyna się przy czołgu na skwerze w centrum Lubrzy. Poruszając się ulicą Świebodzińską mijamy kościół, następnie przystanek autobusowy i po prawej stronie boisko piłkarskie. Przy zabudowaniach leśniczówki skręcamy w prawo. Droga prowadzi do łąki przed lasem, tu skręcamy w lewo. Jesteśmy nad jeziorem Lubie.
Jezioro to ma bardzo czystą wodę o I klasie czystości. Maksymalna głębokość to 35 m. Jest to wyśmienity akwen dla płetwonurków i wędkarzy. Położenie jeziora przy wysokim brzegu moreny oraz ładna ścieżka spacerowa zachęcają do wędrówki.
Mijamy strumyk ze źródlaną wodą i dochodzimy do niestrzeżonej plaży. Droga biegnąca przy brzegu jeziora lekko skręca, widzimy pochyloną brzozę (tło do fotografii). Docieramy do końca jeziora.

Idziemy małym wąwozem aż do drogi brukowej, a następnie asfaltowej. Pokonaliśmy połowę szlaku. Przed nami zabytkowy most rolkowy w Nowej Wiosce.
Zatrzymujemy się na chwilę, a z tablicy informacyjnej dowiadujemy się jak powstały zabytki na Lubrzańskim Szlaku Fortyfikacji.

Kolejny odcinek prowadzi do kościoła w Nowej Wiosce. Po drodze mijamy pomnik ustawiony dla upamiętnienia byłych mieszkańców wsi, ofiar I Wojny Światowej. Od kościoła droga biegnie środkiem wsi do jeziora Goszcza. Idziemy brzegiem jeziora i docieramy do wysokiej skarpy. Dochodzimy do domków letniskowych i mijamy ośrodek wypoczynkowy Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Końcowy odcinek szlaku prowadzi nad kanałem rzeki Rakownik. Przed nami widoczne zabudowania młyna i przystań kajakowa. Mijamy śluzę forteczną. Do końca trasy pozostał krótki odcinek. Ogólna długość szlaku to 7900 metrów.

Bildergalerie

Kommentare und Bewertungen

Noch keine Objektbewertung.
Poprzedni
Juni 2024
Następny
Mo Di Mi Do Fr Sa So
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Suchen
Lage:
Kategorie:
Das Objekt verfügt:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.