Tu jesteś:Start / Atrakcje / Historyczne

Muzeum "Dom Szewca"

Muzeum "Dom Szewca"

Dane adresowe

Adres:
Muzeum "Dom Szewca"
Pszczew, Rynek 19, 66-330 Pszczew
Tel.: +48 95 7492327, +48 95 7492322
E-mail: goczek@pszczew.pl
www: pszczew.pl

Dane kontaktowe

Kontakt:
Anna Badach
Adres:
Pszczew, ul. Poznańska 27, 66-300 Pszczew
E-mail: goczek@pszczew.pl
Tel.: 95/749 23 27 / 957 492 322

Dni i godziny otwarcia

w sezonie letnim:

Poniedziałek-piątek 9.00-17.00

sobota- niedziela 10.00-14.00

poza sezonem po wcześniejszym uzgodnieniu z gminnym ośrodkiem kultury tel:(095) 749 23 22

Opis

Unikalny dom mieszczański z poł. XVIIIw., zbudowany z drewna, kryty gontem. Wewnątrz oryginalna czarna kuchnia i autentyczny warsztat szewski z początku XXw.

Ekspozycja

  • lokalne wykopaliska archeologiczne
  • historia Pszczewa
  • dawny Pszczew na fotografii i pocztówce.

Etnografia muzeum

DOM SZEWCA - MUZEUM W PSZCZEWIE otwarte zostało we wrzesniu 1984r.

Mieści się ono w zabytkowym budynku mieszkalnym, zbudowanym z drewna na wysokiej kamiennej podmurówce z II połowy XVIII wieku. Wyróżnia się spośród innych budynków na pszczewskim rynku także ksztłtem i proporcjami, określonymi przez kryty gontem, wysmukły dach, stanowiący 2/3 wysokości budowli.

Badania etnograficzne Ireny Sochackiej wiążą datę budowy z wielkim pożarem Pszczewa w 1631r., który zniszczył całe miasto. Najstarsze fragmenty budynku - drewniana część ściany frontowej i zwęgłowana z nią drewniana część ściany długiej północnej mogą pochodzić z końca XVII wieku.

Pierwszej poważnej przebudowy dokonano w XVIII wieku, z którego pochodzi izba tylna i przylegająca doń komora. Zwężenia budynku, a tym samym ryglowe fragmenty ściany długiej południowej, mogą się wiązać z przebudową rynku w II połowie XIX wieku. Ówczesne prawo zakazywało budowy domów wąskofrontowych, co powodowało likwidację odstępów między budynkami. Jednak brak dojazdu na podwórze zmusił właściciela do zwężenia budynku. Konstrukcje ryglowa, wieńcowa i sumikowo - łątkowa połączone ze sobą dają dom o rzadko spotykanej konstrukcji. W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku zlikwidowano podcień i przeprowadzono remont komina.

Przez całe wieki podstawowym zajęciem mieszkańców Pszczewa było małomiasteczkowe, drobne rzemiosło rękodzielnicze, dlatego też znaczna część powierzchni ekspozycyjnej muzeum przeznaczona została na odtworzenie warsztatu i sklepu jego właściciela Feliksa Paździorka.
Z zawodu był on szewcem podobnie jak jego ojciec Stanisław i brat Ignacy. Zajmował się on naprawą, wyrobem i sprzedażą obuwia od lat 90-tych XIX stulecia do 1955 orku. Przez wiele lat był głównym organizatorem życia społeczno - narodowego pszczewskich Polaków, ich przywódcą w obronie przed germanizacją i ograniczaniem praw obywatelskich, wybitnym działaczem spod znaku Rodła. Działał w Towarzystiwe Robotników Polskich, polskim Banku Ludowym i Związku Polaków w Niemczech.

Dom, w którym Paździorkowie mieszkali nieco ponad pół wieku nazywano "domem szewca", jednak historia obiektu liczy ponad trzy stulecia i dlatego używane jest także określenie "dom mieszczański". Wnętrze budynku ma układ trzytraktowy. W pierwszym trakcie od głównego wejścia znajdują się dwa pomieszczenia: sklep szewca z regałami na obuwie (otwartym i zamkniętym), szyldem i fotografią F. Paźdiorka i innych działaczy spod znaku Rodła oraz izba, w której obecnie mamy sklepik z pamiątkami i informacje turystyczną.
Połowę szerokości środkowego traktu zajmuje sień z wyjściem bocznym na podwórze, z zamkniętym klapą zejściem do piwnicy i wejściem do sali ekspozycyjnej. Sień łączy się drzwiami z unikalną czarną kuchnią z XVII wieku, zajmującą drugą część środkowego traktu. Jest to centralnie wymurowane pomieszczenie kominowe o wymiarach 3,5x3,5m i wysokości 8 metrów, zwężające się butelkowo ku górze, mające wyjście nad kalenicą. We wnętrzu znajduja się dwa otwarte paleniska, tj, piec do gotowania i piec do pieczenia chleba oraz dwa wyloty dymne kominów zainstalowanych z boków dwu izb mieszkalnych.

Dwa pomieszczenia w trzecim trakcie to dawna izba mieszkalna (świetlica) oraz komora.Szewc urządził swój warsztat w tzw. komorze (było to pomieszczenie przeznaczone na skład różnego rodzaju sprzętu, żywności i odzieży). Charakterystyczny jest kształt tego pomieszczenia -wąski i długi. W warsztacie znajduje się maszyna szewska i prasa z początku XX wieku. Na ścianie kolekcja drewnianych kopyt różnej wielkości, na ławach rozłożone narzędzia szewskie. Warsztat miał 3 stanowiska pracy.

W dawnej izbie mieszkalnej z belkowanym stropem zdobionym podwójnymi rowkami i rozetą centralną jest stała wystawa przedstawiająca historię Pszczewa i wystawa fotografii pt. "Dawny Pszczew na fotografii i pocztówce".

Obiekt posiada

Parking bezpłatnyParking płatnyAtrakcje dla dzieci

Obsługa w językach obcych

angielski niemiecki

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Marca 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Szukaj
Lokalizacja:
Obiekt posiada:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.