Tu jesteś:Start / Atrakcje / Historyczne

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. F. Grasia

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. F. Grasia

Dane adresowe

Adres:
Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. F. Grasia
Drezdenko, Plac Wolności 11, 66-530 Drezdenko
Tel.: +48 95 762 09 48
E-mail: muzeumpuszczy@op.pl

Dane kontaktowe

Kontakt:
Ewa Kułakowska
E-mail: ekulakowska@interia.pl
Tel.: +48 508 054 163

Dni i godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek 8-16
Sobota 10-16

Od czerwca do końca września we wtorki i czwartki do 17:00.

Możliwość otwarcia w niedzielę, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Opis

Budynek

W pierwszych latach XVII wieku, na wschód od miasta, wybudowano potężną twierdzę o pięcioramiennym gwieździstym obrysie. We wnętrzu twierdza posiadała infrastrukturę zapewniającą załodze samowystarczalność w czasie oblężenia. Obok budynków komendantury, koszarowych, magazynów i wartowni znajdował się tam także budynek prochowni.

Obiekt zlokalizowany był w północnej części wewnętrznego dziedzińca, w bezpośrednim sąsiedztwie obwałowań. Wybudowany został około 1640 roku. Pierwotnie była to parterowa budowla na planie zbliżonym do kwadratu, posiadała jednoprzestrzenne, dwuprzęsłowe wnętrze o masywnych kolebkowych sklepieniach. Fundamenty wykonano z cegły i kamienia polnego.

W połowie XVIII wieku tern dawnej twierdzy rozprzedano osobom prywatnym . W tym czasie dawny budynek prochowni zaadoptowano na magazyn. Parter budynku rozbudowano nieco w kierunku północnym i od tego czasu przylega on do dawnej kurtyny twierdzy. Na powiększonym przyziemiu nadbudowano w technice ryglowej piętro magazynowe. Całość zwieńczono dwuspadowym dachem kryjącym dwupoziomowe poddasze. W elewacji południowej zamontowano kołowrót do pionowego transportu towarów, a na każdej z kondygnaji usytuowano otwory przeładunkowe.

Do II połowy lat 70. XX wieku budynek pełnił funkcje magazynowe. Później został przejęty przez władze Drezdenka z przeznaczeniem na Muzeum. W latach 1981-1985 spichlerz poddany został gruntownemu remontowi, który pod nadzorem konserwatora zabytków prowadziło PP PKZ w Szczecinie. Podczas prac remontowych starano się zachować jak najwięcej z zabytkowej substancji. Dzięki zabiegom konserwatorskim dzisiaj możemy oglądać w znacznej części oryginalną konstrukcję szkieletową budynku i odrestaurowane wrota w elewacji południowej.

Spichlerz jest jednym z najstarszych, a najprawdopodobniej (przyziemie) najstarszym, zachowanym budynkiem w Drezdenku. Przyziemie jest także przykładem nieźle zachowanego budownictwa fortecznego. Budynek jest obiektem wpisanym do Rejestru Zabytków i podlega ścisłej ochronie.

Zbiory

Tworzenie zbioru zabytków Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. F. Grasia w Drezdenku rozpoczęło się w latach 70. XX wieku. Akcję tę zapoczątkował apel Strzelecko - Krajeńskiego Towarzystwa Kultury wystosowany do mieszkańców Drezdenka. Członkowie towarzystwa zwrócili się wówczas z prośbą o przekazywanie eksponatów do przyszłej Izby Muzealnej. W wyniku tych działań pozyskano pewną liczbę dokumentów i przedmiotów, które stały się zalążkiem przyszłego muzeum.
W początku lat 80. prace nad tworzeniem zbioru muzealnego nabrały tempa. Ustalono merytoryczny profil placówki i skupiono się na pozyskiwaniu eksponatów z zakresu historii, etnografii i przyrody.

Dział przyrodniczy określono jako wiodący. Nawiązano kontakty z miejscowymi kołami łowieckimi i nadleśnictwami. Pierwszy znaczący przekaz eksponatów muzeum otrzymało od Włodzimierza Gucewicza, członka Koła Łowieckiego "Św. Huberta". Wśród przekazanych obiektów znalazły się poroża jeleni, oręże dzików i spora ilość przedmiotów używanych przez myśliwych. Przekazy nadleśnictw i osób prywatnych wzbogaciły ekspozycję o pokaźny zbiór narzędzi używanych dawniej podczas prac w lesie. Liczący ponad dwieście jednostek zbiór preparowanych zwierząt i ptaków w przeważającej liczbie pochodzi z zakupów od osób prywatnych. Ekspozycja przyrodnicza zawiera w sobie również zbiór mchów i porostów przekazany przez Ludwika Lipnickiego i pewną liczbę próbek skał i minerałów, które darował Witold Zieleniewski. Uzupełnieniem zbiorów przyrodniczych jest depozyt Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta w Gorzowie.

Wobec braku dokumentów dotyczących pochodzenia poszczególnych eksponatów trudno wnioskować o proweniencji zbiorów etnograficznych. Wiadomo tylko, że niemal w całości pochodzą z darowizn. Najprawdopodobniej trafiły do muzeum w wyniku penetracji okolicznych wsi, którą przeprowadził Franciszek Graś.

Podobnie rzecz ma się ze zbiorami o charakterze historycznym.

W chwili obecnej muzeum posiada półtora tysiąca eksponatów. zdecydowana większość prezentowana jest na ekspozycjach muzealnych.

Ekspozycja

W przyziemiu stała ekspozycja dotycząca historii Drezdenka i sala wystaw czasowych, w której organizujemy średnio osiem lub dziewięć wystaw w ciągu roku. Na pierwszej kondygnacji stała ekspozycja przyrodnicza. Na drugiej kondygnacji stała ekspozycja etnograficzna (przedmioty codziennego użytku, narzędzia, ule itp.).

Obiekt posiada

Parking bezpłatny

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Marca 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Szukaj
Lokalizacja:
Obiekt posiada:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.