Tu jesteś:Start / Atrakcje / Historyczne

Kościół w Santocznie

Kościół w Santocznie

Dane adresowe

Adres:
Kościół w Santocznie
ul. Parkowa, Santoczno, 66-415 Kłodawa

Opis

Szachulcowy kościół w Santocznie, jednonawowy, wyposażony w empory, powstał z przebudowy dawnej huty w 1767 roku. W roku 1782 rozbudowano kościół o klatkę schodową prowadzącą na emporę organową i poddasze. W  latach 1818-1819  dobudowano wieżę, w której znajdują się dwa dzwony z berlińskiej pracowni ludwisarskiej wykonane w latach 1811 i 1812.

Kościół umiejscowiony jest w południowej części wsi, przy dziedzińcu dawnej huty. W okresie tym zabudowania huty  dominowały w tej miejscowości. Z 1685 r. pochodzą informacje o działającym w Santocznie młynie. Jednak zasadniczy rozwój miejscowości nastąpił od 1765 r., kiedy to, na polecenie Fryderyka II, została założona huta żelaza. Początkowo wzniesiono stalownię i blacharnię, a następnie, na początku XIX w. kolejne stalownie i zakład galwanizacyjny.  Produkowano tu drut, gwoździe, żelazo w sztabach oraz pociski artyleryjskie (kartacze).

Hutę zrealizowano według projektu opartego na bardzo regularnym rozplanowaniu budynków, skupionych wokół dużego kwadratowego dziedzińca, otoczonego na zewnątrz ogrodami. Budynki te postawiono jako piętrowe konstrukcje szachulcowe.

  Santoczno rozwijało się pomyślnie wraz z rozkwitem zakładu metalowego, który do 1826 r. pozostawał własnością państwową. Następnie przeszedł w ręce prywatne. Na początku XiX wieku była to największa osada przemysłowa na terenie obecnej gminy Kłodawa.

W 1785 roku w tutejszej kuźnicy wykonano niektóre elementy pierwszej niemieckiej maszyny parowej. Fakt ten upamiętnia okolicznościowa tablica umieszczona w pobliżu kościoła.

Siłę napędową dla młyna, a później kuźnicy, dawała woda sztucznie spiętrzonej rzeki Santoczna.

Santoczna wypływa ze wschodniego krańca jeziora Okunino, w pobliżu leśniczówki Okno. Przepływa po drodze przez Moczydło oraz jeziora Sitno, Lubieszewko, Lubie, Mrowino i Mrowinko. Po wypłynięciu z  Santoczna, mija Zdroisko i dociera  do Górek, gdzie uchodzi do Polki (Pełcza). Jej długość wynosi 32 km, powierzchnia dorzecza 124 km2 , średni spadek 1,8 promila. W końcowym biegu płynie w wąwozie o wysokich zboczach przez obszar stanowiący rezerwat przyrody „Zdroiskie Buki”.

Zarówno rzeka, jak i odwadniane przez nią jeziora Lubie i Mrowino wykorzystane zostały przez jednego z dawnych mieszkańców Santoczna do utworzenia legendy o powstaniu miejscowości.

 Na rzece Santoczna, na odcinku od jeziora Lubie w Lipach do Santoczna, jest wytyczony szlak kajakowy o długości 6 km.

Po roku 1945 Santoczno zasiedliła ludność pochodząca głównie z Wileńszczyzny. Wówczas też rozebrano budynki zakładu i wiele domów.

Odnaleźć tu można ruiny dawnego młyna wodnego i kuźnicy żelaza. A rankami i wieczorami posłuchać klangoru żurawi.

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Marca 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Szukaj
Lokalizacja:
Obiekt posiada:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.