Tu jesteś:Start / Atrakcje / Historyczne

Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku

Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku

Dane adresowe

Adres:
Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku
Drezdenko, ul. Niepodległości 41, 66-530 Drezdenko
www: drezdenko.pl

Dane kontaktowe

Kontakt:
Justyna Naks. Zdzisław Palus
Adres:
Drezdenko, ul. Niepodkległości 41, 66-530 Drezdenko
Tel.: +48 95 762 95 90 www: drezdenko.pl

Dni i godziny otwarcia

Niedziela Msza Św.: 8.00 lub 11.15

Opis

Do XX wieku Nowe Drezdenko nie miało świątyni. W 1914 roku według projektu budowniczego ze Strzelec Krajeńskich, o nazwisku Prejawa, wzniesiono istniejący do dzisiaj kościół. Jest to prostokątna nawowa budowla, do której przylegają: kwadratowa wieża od strony zachodniej i prostokątny budynek pomocniczy od strony południowej. Pierwotnie kościół wyposażony był w trzy dzwony wykonane w pracowni C.F. Ulricha w Apolda. Najprawdopodobniej dwa z nich zostały zdemontowane w okresie I wojny światowej i przetopione na cele militarne.

Zachowało się tylko jedno owalne witrażowe okno. Pozostałe witraże wykonano w latach 80. XX wieku, ich tematyką są sceny z życia i męki Chrystusa. Pierwotnym elementem architektonicznym jest łuk tęczowy oddzielający nazwę od prezbiterium. Jest to łuk koszowy z malarskim przedstawieniem baranka, ryby i gołębicy-symbolu Ducha Świętego otoczonych ornamentem roślinnym, który powtarza się na linii styku ścian obwodowych i stropu, a także na emporze północnej.

Wyposażenie ruchome kościoła nosi cechy neobarokowe i jest w przeważającej części zachowanymi elementami wystroju pierwotnego. W prezbiterium znajduje się barokowy ołtarz przeniesiony z nieistniejącego ryglowego kościoła w Drezdenku. Jest to ołtarz architektoniczny, flankowany parami kolumn o głowicach korynckich, z bocznymi naddatkami w formie stylizowanych liści akantu i płomieni. W centralnej części ażurowego zwieńczenia znajduje się przedstawienie aniołka grającego na trąbce. Rzeźba otoczona jest dekoracją wstęgową z motywem roślinnym, a w narożach znajdują się dwie postacie aniołków. W ołtarzu umieszczono obraz "Najświętszego Serca Pana Jezusa". Ambona pochodzi z kościoła w Lubiewie. Ołtarz boczny Matki Bożej Nieustającej Pomocy i stacje drogi krzyżowej przeniesiono do kościoła w latach 50. XX wieku. W emporze zachodniej są datowane na 1914 roku, sygnowane przez firmę Grunberg ze Szczecina organy.

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Kwietnia 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Szukaj
Lokalizacja:
Obiekt posiada:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.