Tu jesteś:Start / Atrakcje / Historyczne

Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Janczewie

Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Janczewie

Dane adresowe

Adres:
Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Janczewie
Janczewo, 66-431 Santok

Dane kontaktowe

Kontakt:
ks. Robert Węglewski
Adres:
Gralewo 7, 66-431 Santok
Tel.: 95 7531 61 33

Dni i godziny otwarcia

Msza św. w niedziele:

godz. 10:30.

Opis

 Część wsi „Jansfelde” (Janczewo), o której wzmiankowano już w 1337 r. w części należała do rodziny Wulkow, a w części do proboszcza, dlatego przypuszcza się, że już w okresie średniowiecza znajdował się tutaj kościół. Przypuszcza się, że był to obiekt drewniany, wzniesiony w centrum wsi, na niewielkim wzgórzu.

Nie wiadomo czy informacja z 1735 r. o zniszczeniu kościoła wskutek pożaru dotyczy budowli średniowiecznej czy późniejszej. Najprawdopodobniej mieszkańcy Janczewa adaptowali dla potrzeb nowego wyznania protestanckiego istniejącą już budowlę. Jednakże, w 1737 r. został wzniesiony nowy kościół w konstrukcji szkieletowej, którego fundatorem był ówczesny właściciel majątku w Janczewie – Ludolf von Schöning. Data budowy, jak i inicjały ofiarodawcy zostały umieszczone na chorągiewce wieńczącej wieżę.

W roku 1880 przystąpiono do remontu kościoła, w trakcie którego między innymi przemurowano ścianę wschodnią. Kilka lat później uporządkowano teren przykościelny i założono na nim niewielki park. Z roku 1921 pochodzą informacje na temat restauracji wnętrza.

Obecnie kościół założony jest na rzucie prostokąta zorientowanego na osi wschód – zachód. Od strony północnej wprowadzono przybudówkę na rzucie prostokąta, od zachodu, niezwiązaną konstrukcyjnie z korpusem, kwadratową wieżę. Do wschodniej ściany przylega prostokątny aneks. Na bryłę kościoła składa się korpus nawowy nakryty dachem trójpołaciowym, przybudówki z dachami trójpołaciowymi oraz wysoka wieża mająca formę trzech brył: prostopadłościanu, latarni w kształcie graniastosłupa i ostrosłupowego hełmu.

Wnętrze w części pierwotnej salowe, zachowało zasadniczo swój pierwotny charakter. Pozostawiono oryginalny przebieg empor oraz umieszczoną nad wejściem, przy ścianie północnej lożę kolatorską. W powojennych latach zdemontowano kosz ambonowy ołtarza, jednak nadal ołtarz stanowi najbardziej wartościowy element wyposażenia. Na emporze zachodniej zachowały się również pochodzące z 1904 r. organy firmy B. Grümberg ze Szczecina i fisharmonia wykonana w Lipsku przez spółkę Gebrüder & Co na początku XIX stulecia. W latach 80. XX w. do ściany wschodniej dostawiono aneks mieszczący zakrystię i salkę katechetyczną. Zmieniło to znacząco bryłę kościoła. Wówczas też wykonano nowe tynki ścian zewnętrznych i odświeżono wnętrze. W roku 2004 przeprowadzono gruntowny remont zabytku.

Obiekt posiada

Parking bezpłatny

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Marca 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Szukaj
Lokalizacja:
Obiekt posiada:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.