Tu jesteś:Start / Atrakcje / Przyrodnicze

Kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Skwierzynie

Kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Skwierzynie

Dane adresowe

Adres:
Kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Skwierzynie
ul. Ratuszowa 1, 66-440 Skwierzyna

Dane kontaktowe

Kontakt:
Proboszcz- parafia Św. Mikołaja Biskupa
Adres:
Skwierzyna, Plebańska 1, 66-440 Skwierzyna
Tel.: 957170018

Dni i godziny otwarcia

informacja u ks. Proboszcza pod nr kont. 957170018

Opis

Kościół, który liczy sobie siedem wieków, usytuowany jest w centrum Starego Miasta. Po raz pierwszy wzmiankowany jest w dokumentach w 1226 r.(z tego okresu pochodzą mury z prezbiterium). Początkowo była to budowla drewniana. Pod koniec XV wieku wzniesiono nową, zbudowaną z cegły świątynię, która w obrysach murów obwodowych przetrwała do dziś. Świątynia zlokalizowana została pośrodku wygrodzonej działki kościelnej, dawnego cmentarza parafialnego, wyznaczonej ulicami Plebańską, Ratuszową oraz Jagiełły. Od 1507 roku kościołowi patronuje św. Mikołaj Biskup.
W maju 1945 r. w kościele podjęto pracę duszpasterską. W listopadzie tego roku parafię przejęli duchowni ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, którzy administrują świątynią do dziś.

Kościół jest orientowany, trzynawowy, halowy. Budowla jest murowana z kamienia i cegły na zaprawie wapiennej. Obiekt złożony jest z prostopadłosciennego korpusu nakrytego dachem dwuspadowym oraz czworobocznej wieży po stronie zachodniej i wyodrębnionym prezbiterium po stronie wschodniej. Prostopadłościenny korpus opięty jest uskokami skarpami, ujmującymi ostrołukowe okna i nakryty został dachem dwuspadowym. Wieża jest trzykondygnacyjna, nakryta ostrosłupowym hełmem.

Na całej powierzchni dachu znajdują się nietoperze - GACEK WIELKI. Wyposażenie świątyni pochodzi niemal w całości z XIX w. Najstarszym jednak zabytkiem jest monumentalny krucyfiks z XVII w. , zawieszony w Kruchcie podwieżowej. Pozostałe elementy wyposażenia ufundowane zostały po 1864 r. są to m.in. ołtarz główny - neogotycki, 2 ołtarze boczne ambona rzeźbiona w drewnie - neogotycka z 1864 r. , monstrancje z XVIII i XIX w. i lichtarze mosiężne, kropielnice kamienne przyścienne, neogotyckie. Dzwon na wieży pochodzi z 1926r.

Obraz z Klewania

Najcenniejszym jednak darem i zabytkiem jest pochodzący z XVII w. łaskami słynący obraz Matki Boskiej Klewańskiej zwany też obrazem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, który umieszczono na ołtarzu głównym w 1968 roku.

Niecodzienna jest historia przybycia tego cudownego obrazu do Skwierzyny. Obraz Najświętszej Marii Panny w Klewaniu (Wołyń) już w XVI w  słynął z doznawanych przed nim cudów, a potwierdził to protokolarnie notariusz apostolski Baptista de Rubeis. Przez trzy stulecia mieszkańcy Klewania uciekali się pod opiekę cudownego obrazu, wypraszali łaski i odzyskiwali wiarę.
Od 1945 r., obraz znajduje się w Skwierzynie w Kościele p.w. Św. Mikołaja.

Obiekt posiada

Parking bezpłatny

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Marca 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Szukaj
Lokalizacja:
Obiekt posiada:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.