Tu jesteś:Start / Atrakcje / Turystyczne

Zielony szlak turystyczny Gościkowo - Świebodzin

Zielony szlak turystyczny Gościkowo - Świebodzin

Dane adresowe

Adres:
Zielony szlak turystyczny Gościkowo - Świebodzin
Gościkowo, Świebodzin, 66-200 Świebodzin

Dni i godziny otwarcia

Cały rok.

Opis

Zielony szlak turystyczny o długości 58 km możliwy do przebycia pieszo lub rowerem pozwala na poznanie najważniejszych i najpiękniejszych zakątków Ziemi Świebodzińskiej. Zielony szlak prowadzi z Gościkowa przez Sieniawę, Łagówek, Łagów, Żelechów, Mostki, wokół jeziora Niesłysz, jeziora Wilkowskiego do Świebodzina.

Początek szlaku jest w Gościkowie, wsi o bogatej historii i cennych zabytkach, związanych ze sprowadzonymi tu przez rycerza Mikołaja Bronisza w 1230 r. cystersami. To cystersi ze względu na piękno okolicy nazwali to miejsce Paradisus (tac. "raj"), spolszczona nazwa Paradyż. Kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi wzniesiono ok. połowy XIII w. Na przestrzeni XVIII w. przebudowany on został w stylu barokowo-rokokowym. Klasztor i  przylegający do niego kościół należą do najwspanialszych zabytków sakralnych województwa lubuskiego. W jego wnętrzu znajduje się wiele wysokiej klasy zabytków. Najcenniejszym jest monumentalny barokowy ołtarz, w centralnej części z płótnem przedstawiającym „Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny” z przełomu XVII i XVIII w. autora F.A. Schefflera z Wrocławia.  Szczególnym kultem od wieków otaczany jest obraz Matki Bożej Paradyskiej w kaplicy południowej. Jest to kopia ikony bizantyjskiej namalowana ok. 1650 r. w Bolonii przez nieznanego malarza. Przylegające do kościoła zabudowania klasztorne, zgrupowane wokół dwóch wirydarzy gotyckiego i barokowego zachowały liczne relikty architektury gotyckiej. Zachowała się również zewnętrzna elewacja barokowa ze zdobieniami rokokowymi.

Dalej trasa wiedzie przez Łagów, który również  urzeka swoimi zabytkami. W samym centrum znajduje się średniowieczny Zamek Joannitów, który jest jednocześnie wizytówką miejscowości. Budowla ta współcześnie została zamieniona na hotel, otwarty w ciągu dnia dla zwiedzających. Możliwe jest również wejście na 35 metrową wieżę zamkową, z której roztacza się przepiękny widok na Łagów i okolice. Tuż obok  Zamku Joannitów znajduje się XVIII-wieczny Kościół św. Jana Chrzciciela, niewielki park oraz 50-letni amfiteatr. W cieniu wieży położone są przedwojenne kamieniczki oraz dwie bramy – Polska z XV wieku i XVI-wieczna Marchijska, które przez kilka wieków wyznaczały granice miejscowości. Sokola Góra, wzniesienie z dobrze zachowanymi śladami po wczesnośredniowiecznym grodzisku i pozostałościami starego cmentarza, stanowi kolejną atrakcję dla zwiedzających. Całości dopełnia zabytkowy wiadukt kolejowy z 1909 roku, o wysokości 25 metrów. Warto też wspomnieć o dwóch konstrukcjach, które dominują nad łagowskim krajobrazem – wieży radiowej i telewizyjnej, wysokich na 80 i 328 metrów.

Trasa wiedzie przez lasy, które obfitują w zwierzynę łowną i posiadają bogate runo leśne, jak również wokół jeziora Niesłysz - największego jeziora na Pojezierzu Łagowskim, otoczonego sosnowymi, dębowymi i bukowymi lasami, znajdującego się w strefie chronionego krajobrazu, na skraju Puszczy Rzepińskiej. Powierzchnia jeziora wynosi 497 ha, długość 4,7 km, szerokość 1,7 km, maksymalna głębokość 35 m. Jezioro te jest jednym z najczystszych jezior w Polsce. Otaczają je piękne plaże i kąpieliska. Jest rajem dla płetwonurków, żeglarzy, kajakarzy i windsurfingu. Położenie trasy sprawia, że widoki krajobrazu na pewno zostaną w pamięci każdego turysty.

Koniec trasy jest w Świebodzinie. Świebodzin to miasto, którego początki sięgają XIII w. Do najciekawszych zabytków Świebodzina należy gotycki kościół parafialny z XV w., dawny zamek z XV w., ratusz z pot. XVI w., w którym ma siedzibę Muzeum Regionalne oraz fragmenty murów miejskich z basztami.

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Kwietnia 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Szukaj
Lokalizacja:
Obiekt posiada:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.