Tu jesteś:Start / Szlaki / LUB Kajak / Etap IV

Obra - Bunkry, bobry i Cystersi długość odcinka - 68 km, czas spływu 4 dni Obrzyca - Lisia Polana

 

Mająca swe źródła w Wielkopolsce Obra uchodzi za rzekę łatwą, nie wymagającą specjalnych umiejętności. Płynąc w Krainie Lubtur, jedynie dolnym odcinkiem, od Bledzewa do Skwierzyny, może sprawić kłopoty. Rzeka płynie tu wartkim nurtem w poprzek często poprzecinanym przez zwalone drzewa. Na tym etapie trzeba się liczyć z przenoskami.

Obra na całej swej opisywanej długości obfituje w pola namiotowe i miejsca odpoczynku. Nierzadko wprost z kajaka można udać się do baru, tak jak np. na ośrodku Maya w Gorzycy.

Dzięki bogatej ofercie organizatorów spływów, rzekę można pokonać fragmentami jak i kilkudniowym spływem.

 

Przykładowy opis spływu proponowany przez organizatora z Sulęcina - Kajaki Wodnik.

Pierwszy dzień spływu zaczyna się w Obrzycach, koło Międzyrzecza, za ośrodkiem wypoczynkowym Stanica Święty Wojciech. Tam wodujemy kajaki. I tak rozpoczynamy naszą przygodę na pięknej malowniczej rzece Obrze, obfitującej w rozmaitą roślinność, w której gnieżdżą się różne gatunki owadów oraz zwierząt, np. bobry, ważki, motyle. Odcinek, który mamy do przepłynięcia 1 dnia liczy ok. 15 km. Przewidziany jest z Obrzyc do Gorzycy. Pierwszy etap trasy, trwającym ok. 1.5h wiedzie szeroką rzeką, przepływającą m.in. przez Międzyrzecz, w którym można zrobić postój na zakupy. Odcinek nie sprawia żadnych problemów dla uczestników wyprawy. Po jego pokonaniu dopływamy do wyspy, która znajduje się w okolicy wsi Św. Wojciech. Może to być dobre miejsce na ognisko i piknik. Można zjeść kiełbaskę i odpocząć przed kolejnym odcinkiem, który będzie trwał ok. 4h. Jest on nieco trudniejszy od pierwszej części trasy, ponieważ znajdują się na nim przeszkody, które są bardzo cenione przez większość kajakarzy. Dostarczają nutkę adrenaliny i masę śmiechu. Po pokonaniu tego odcinka dopływamy do ośrodka Maya w Gorzycy, gdzie możemy rozbić namiot i zakończyć spływ.

Dzień II rozpoczynamy z ośrodka Maya, gdzie jest idealne miejsce do zwodowania kajaków. Trasa przewidziana liczy ok. 18 km, czas spływu 5.5h. Pierwszy etap trasy jest dość trudny, trwa około 3h., na szlaku występują żeremia bobrów. Odcinek jest malowniczy ze względu na bogatą roślinność przybrzeżną (grzybienie, grążele, lilie wodne, kaczeńce), można też spotkać rodziny łabędzi, dzikie kaczki, czaple i kormorany. Dopływamy do przystani kajakowej przy betonowym moście, jest to dobre miejsce na piknik i odpoczynek. Druga część trasy trwa ok. 2,5h. i wiedzie przez Jezioro Długie, tutaj należy płynąć lewym brzegiem i kierować się na drewniany most. Następnie odcinkiem Obry dopływamy do Jeziora Chycino, które należy przepłynąć. Punktem orientacyjnym jest wieża kościelna w Chycinie. Dopływamy do plaży z betonowymi schodkami i tu jest koniec tego etapu spływu, który trwa około 2,5h. Znajduje się tu pole namiotowe, na którym można urządzić nocleg, gdy ktoś zdecyduje się na spływ kilkudniowy.

III dzień spływu wiedzie z Chyciny do Bledzewa. Rozpoczynamy od Jeziora Chycino,

wracamy do Jeziora Długiego, za drewnianym mostem skręcamy w lewo. Płynąc trasą Obry przepływamy zalew i dopływamy do tamy na Obrze (tj. elektrownia)

Tu musimy przenosić kajaki na drugą stronę tamy. Te odcinki są spokojne i rzeka płynie dosyć leniwie, na parkingu w Bledzewie można zatrzymać się, jest to teren przeznaczony na biwak, można rozpalić ognisko, Trasa trwa ok. 15 km., płynie się 5h.

 

IV dzień spływu to trasa z Bledzewa do Lisiej Góry, liczy ok. 20 km. i płynie się 7h. Jest to odcinek o wiele trudniejszy i nie polecam go osobom mniej sprawnym. Przy niskim stanie wody jest dużo przeszkód i trzeba kajaki przeciągać po zwałkach, a czasami przenosić. Przyroda jest tu dzika. Do głównego nurtu dopływają liczne kanały, należy płynąć z nurtem rzeki. Zapewniam, że warto ten odcinek pokonać, będą niezapomniane chwile i długo będziecie go pamiętać, oczywiście w dobrym słowa tego znaczeniu. Przy moście w Lisiej Polanie kończy się spływ.

Z kim popłyniemy?

1. WODNIK KAJAKI, ul. Szpitalna 7/2 69-200 Sulęcin, Tel. 781 327 103, e-mail: wodnik-kajaki@o2.pl

2. Obra.pl Stanisław Cap, Tel. 696 438 127, e-mail: ausc@obra.pl ,www.obra.pl


2. Marek Konatkowski, Tel. 601 641 512, www.makajak.pl http://www.makajak.pl/

Gdzie jeść, gdzie spać?

Bledzew, Elektrownia 2, 66-350 Bledzew
+48 95 743 67 33dolatowka.pl
Strużyny, Strużyny 5, 66-350 Bledzew
+48 95 7436701struzyny.pl
Poprzedni
Maja 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Szukaj
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.