Tu jesteś:Start / Atrakcje / Przyrodnicze

Użytek ekologiczny "Klipa"

Użytek ekologiczny "Klipa"

Dane adresowe

Adres:
Użytek ekologiczny "Klipa"
Kiełcze, 66-200 Świebodzin
Tel.: +48 68 38282 36
E-mail: kp@kp.org.pl
www: kp.org.pl

Dane kontaktowe

Kontakt:
Klub Przyrodników w Świebodzinie
E-mail: kp@kp.org.pl
Tel.: +48 68 38282 36 www: kp.org.pl

Opis

Użytek ekologiczny KLIPA, zlokalizowany jest na terenie gminy Świebodzin w rozległym kompleksie leśnym w odległości ok. 10 km na południowy wschód od miasta Świebodzin nieopodal wsi Kiełcze. Powołanie do życia  użytku ma na celu ochronę naturalnego, śródleśnego oczka wodnego oraz otaczających zarośli drzew i krzewów, porastających ruiny starego gospodarstwa z czasów osadnictwa niemieckiego o łącznej powierzchni 1,34 ha. Użytek KLIPA został powołany uchwałą Rady Miasta Świebodzina podczas XXXIII sesji. Radni pozytywnie zaopiniowali wniosek przyrodnika Mateusza Konrada Wójcika.

KLIPA jest naturalnym, eutroficznym zbiornikiem wodnym ze zbiorowiskami roślinnymi (Potamion). Najbliższym otoczeniem zbiornika jest las sosnowy z pojedynczymi okazami topoli osiki (Populus tremula), brzozy brodawkowatej (Betula pendula) i dębu (Quercus).

Przy drodze do użytku na ruinach poniemieckiego budynku i w jego najbliższym sąsiedztwie występują głogi (Crataegus) z bzem czarnym (Sambucus nigra), trzmieliną pospolitą (Euonymus europaeus) i gruszą dziką (Pyrus comunis). Tworzą idealne warunki do bytowania i rozrodu licznych gatunków drobnych ptaków śpiewających.

Misa zbiornika wodnego z roślinnością otaczającą wraz z sąsiadującymi ruinami oraz zwartym skupiskiem licznych krzewów składają się razem na niepowtarzalny krajobraz o niespotykanych w regionie walorach estetycznych, przyrodniczych i kulturowych.

Tafla lustra wody pokryta silnie rdestnicą pływającą (Potamogeton natans). W części zachodniej zbiornika licznie występujący pływacz zwyczajny (Utricularia vulgaris), roślina mięsożerna, objęta jak wszystkie pływacze ścisłą ochroną gatunkową.

Występująca fauna to ryby: lin (Tinca tinca) i karaś pospolity (Carassius carassius). Występują również płazy jak kumak nizinny, gady jak zaskroniec zwyczajny czy liczne ptactwo.

Zagrożeniem dla użytku jest postępującą przez lata nadmierną eutrofizację zbiornika, połączoną z silnym zaśmieceniem strefy brzegowej oraz jej zabudową techniczną, wywołane nadmierną penetracją, szczególnie przez wędkarzy.

Praktycznie jedynym zewnętrznym źródłem biogenów jest stosowana w dużych ilościach zanęta na ryby, która powoduje nadmierny i nienaturalny rozrost populacji ichtiofauny oraz bujny wzrost roślinności szuwarowej na brzegach, która wdziera się coraz bardziej na otwarte lustro wody, prowadząc do stopniowego wypłycania i lądowienia zbiornika.

Najistotniejszym aspektem jest degradacja krajobrazu, wywołana ogólnym zaśmieceniem zbiornika. Plastikowe torby, worki, sznurki, skutecznie odbierają walory estetyczne i widokowe oraz stanowią potencjalne zagrożenie dla zasiedlającej i korzystającej ze zbiornika fauny.

W związku z zagrożeniami zaistniała konieczność powołania użytku ekologicznego KLIPA, cennego dla gminy obiektu przyrodniczego.

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Kwietnia 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Szukaj
Lokalizacja:
Obiekt posiada:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.