Tu jesteś:Start / Szlaki / Rządzone habitem / Etap III

ETAP III Biskupi i Cystersi

(Pszczew – Rokitno), długość etapu 13,7 km, 1h 15 min. rowerem

Pszczew - Szarcz - Lubikowo - Rokitno

"Biskupi i Cystersi" to niespełna 14 kilometrowy, najkrótszy na szlaku Rządzone Habitem odcinek. Stanowi on dopełnienie głównego szlaku. Trudno wyobrazić sobie Rządzone Habitem bez Sanktuarium Maryjnego w Rokitnie, jak również grzechem byłoby pominąć rolę Biskupów Poznańskich w kolonizacji ziem "Krainy Lubtur".

Podróż rozpoczynamy w Pszczewie. Jak tu dotrzeć?
- z Międzyrzecza przez Bobowicko – w Międzyrzeczu na skrzyżowaniu koło Tesco skręcamy na Pszczew i jedziemy tą ulica aż do szpitala. Za nim skręcamy w lewo tuż przed mostem na Paklicy. Dojeżdżamy tą drogą do placu przed dworcem kolejowym tu skręcamy w prawo, mijamy przejazd kolejowy 1,5 km dalej szpital w Obrzycach. Za lasem wita nas Bobowicko gdzie jadąc na wprost zjeżdżamy z drogi na Trzciel. I już bez przeszkód kontynuujemy podróż aż do Pszczewa. Gdzie na rondzie wybieramy drogę oznaczoną jako Centrum i wjeżdżamy jednokierunkowymi uliczkami na rynek.

- Z trasy Poznań-Szczecin zjazd na Pszczew 5km, za skrzyżowaniem na Międzychód (jadąc od strony Poznania). Na widocznym trudnym do ominięcia skrzyżowaniu nieopodal wsi Chełmicko, skręcamy na Pszczew. Do którego dotrzemy wjeżdżając od północy.

Po dotarciu do Pszczewa warto skierować się na rynek,  malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Miejskie (Kochle), od którego oddziela go tylko rząd kamienic wschodniej pierzei. Szczególnie cenne budynki znajdują się na jego zachodniej ścianie. To tu usytuowany jest drewniano - szachulcowy,   tzw. Dom Szewca, w którym mieści się Muzeum Regionalne oraz Punkt Informacji Turystycznej,  do którego warto skierować swe kroki.

  • Pszczew Dom Szewca

Muzeum Dom Szewca w Pszczewie - unikalny dom mieszczański z poł. XVIII w., zbudowany z drewna, kryty gontem. Wewnątrz oryginalna czarna kuchnia i autentyczny warsztat szewski z początku XX w.

Ekspozycje:
-lokalne wykopaliska archeologiczne
-historia Pszczewa
-dawny Pszczew na fotografii i pocztówce.

W centralnym punkcie rynku, wśród rozłożystych lip, stoi kapliczka św. Józefa ufundowana w 1896r. przez Burmistrza miasta. Rynek opuszczamy kierując się w kierunku północnym, ulicą Kościelną. Niewiele ponad 200 metrów dalej natrafiamy na kościół, po lewej stronie ulicy. Jest to późnorenesansowy kościół pw. św. Marii Magdaleny, zbudowany w latach 1632-1654, z cennym obrazem Matki Boskiej wśród Aniołów z 1630 r.

Kościół pw. Św. Marii Magdaleny w Pszczewie – istnienie świątyni w Pszczewie jak i jego rozwój, było obiektem szczególnej troski biskupów poznańskich. Pierwszy drewniany kościół wzniesiono już w roku 1446, niestety półwieku później strawił go pożar. Kolejna świątynia nie oparła się wojsku szwedzkiemu w 1630 roku. Obecna świątynia powstała pod czujnym okiem mieszkającego tu, bp Andrzeja Szołderskiego. Konsekrowano ją w roku 1654. Wnętrze tej późnorenesansowej świątyni, kryje namalowany w 1895 roku obraz św. Marii Magdaleny Pokutnicy.

Teren wokół kościoła otoczony jest murem oporowym, od strony ulicy W. Sikorskiego. Jeśli obejdziemy świątynię, zobaczymy, na jak dużym wzniesieniu usytuowany jest Pszczew. Przed wejściem głównym natrafimy na kilka starych nagrobków. Zachowane na nich nazwiska świadczą o wspólnej, polsko-niemieckiej przeszłości tego miasta. Po drugiej stronie  ulicy W. Sikorskiego znajduje się barokowa plebania z XVIII wieku,

  • Barokowa plebania w Pszczewie

otoczona zabytkowym parkiem z okazałymi pomnikami przyrody. W dole, tuż za nią - jezioro. Opuszczamy przykościelny teren i kierujemy się ul. W. Sikorskiego w kierunku Międzychodu. Na drugim skrzyżowaniu skręcamy w lewo, jedziemy niemal na wprost w ulicę Szarzecką (kierunek Szarcz). Zwarta zabudowa ustępuje, pojawia się więcej zieleni i wolnostojących domków. Po prawej stronie mijamy restaurację z dyskoteką. Przed nami: nasyp kolejowy. Po przejechaniu pod wiaduktem, widzimy jezioro Szarcz nad którym znajdziecie ośrodki wypoczynkowe i plaże a wśród nich „słoneczną plażę Lubtur” którą możecie zobaczyć w panoramie. Tymczasem nasza asfaltowa droga oddala się łukiem od jeziora. Po prawej stronie mijamy warte poznania Arboretum –ogród dendrologiczny i opuszczamy miasto.

Zainteresował Państwa Pszczew, chcecie tu pozostać? Zapraszamy Was zatem do zwiedzania dworu biskupów w Pszczewie, obiektu wpisanego w  szlak  "Zamki i Pałace". DOJAZD: Dwór usytuowany jest przy drodze Pszczew – Międzychód,. Do dworu prowadzi dojazd przez wysadzaną lipami ulicę Zamkową. Budynek zamyka rozległy dziedziniec znajdujący się w centrum założenia folwarcznego.

„Dwór  Biskupów” w Pszczewie - już szesnastowieczne źródła mówią o istnieniu w Pszczewie folwarku i dworu należącego do biskupów poznańskich. Opisano w nich dwór jako budowlę parterową. Dwór stał pomiędzy dziedzińcem folwarku, a parkiem–ogrodem, podobnie jak istniejący obecnie.

Dwór w Pszczewie

Zza drzew wyłania się pełna kolein droga. Stromy, 50 metrowy podjazd na szczyt wzniesienia, podchodzimy i kolejna niespodzianka, od otwartego wnętrza dzieli nas krata. Spoglądamy przez nią do środka. Surowe, niemal puste wnętrze otula półmrok, rozproszony światłem z wysoko umieszczonego okna.  Niestrudzenie, poszukujemy informacji o kaplicy.  Wykuty napis dość lakonicznie głosi... "Na dzień powrotu z Warszawy obrazu Matki Boskiej Rokitniańskiej dn. 21.11.1671 r. wybudowano tę kaplicę, rozbudowano w 1758 r." Więcej ściany nie mówią, powoli schodzimy ze wzgórza do drogi. Po prawej stronie, mrużąc w słońcu oczy widzimy na horyzoncie wieże Maryjnego Sanktuarium w Rokitnie. Dalszy, niespełna dwukilometrowy odcinek drogi do wsi,  pokonamy przypatrując się im. Rokitno powita nas autokarami z pielgrzymami, z trudem znajdziemy miejsce na parkingu przy sanktuarium…

Sanktuarium w Rokitnie

Na początku XVIII wieku cystersi rozpoczęli budowę nowego murowanego kościoła, jednak budowla ta nie została ukończona; w 1746 roku rozebrano ją i przystąpiono do wznoszenia obecnej późnobarokowej świątyni. Projektantem był nadworny architekt królewski, Karol Marcin Frantz. Budowę ukończono w 1756 roku. Trójnawowy, halowy kościół wzniesiony został na rzucie prostokąta, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium od północy. Przy prezbiterium po stronie zachodniej znajduje się zakrystia, po stronie wschodniej - kaplica. Wnętrza kościoła nakryte są sklepieniami żaglastymi, ozdobionymi osiemnastowieczną polichromią, przedstawiającą sceny staro i nowotestamentowe. Wyposażenie utrzymane zostało w duchu baroku i rokoka. W ołtarzu głównym znajduje się Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

  • Sanktuarium w Rokitnie
  • Sanktuarium w Rokitnie
  • Cudowny obraz

Cudowny obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej - historia

Cudowny Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej namalowany w I poł. XVI w. przez nieznanego artystę, przypuszczalnie ze szkoły niderlandzkiej, drewno lipowe, być może fragment większego obrazu Madonny z Dzieciątkiem. Znakiem szczególnym dzieła jest odsłonięte ucho Madonny, stąd tytuł Obrazu. Po wnikliwych badaniach w dniu 4.03.1670 r. Obraz uznano za cudowny. Szczególną opieką otaczał Ikonę król Michał Korybut Wiśniowiecki, który sprowadził ją do Warszawy, zabrał na wyprawę pod Lublin w celu stłumienia buntu szlachty. Rycerstwo Polskie pod przewodem Króla modliło się o zwycięstwo mieczem, zaś jak się okazało, tam na polu bitwy doszło do zawarcia pokoju narodowego. Dowodem królewskiej czci i wdzięczności jest umieszczony na Obrazie biały orzeł z napisem "Daj Panie pokój dniom naszym". Po tym zwycięstwie Boga nad przemocą, Król ofiarował Matce Bożej Koronę królewską, a obraz umieścił w swojej kaplicy na zamku Królewskim w Warszawie. Dnia 24.11.1671r. obraz zostaje przywieziony do Rokitna i po nocnym czuwaniu w kaplicy polnej uroczyście wniesiony do odnowionego Kościoła.

Opuszczamy szlak kierując się drogą na Międzyrzecz DK3 lub Chełmnicko DK22

Gdzie jeść, gdzie spać?

Pszczew, Wybudowanie 8, 66-330 Pszczew
+48 95 7492858, +48 668 246 593pod-debem.ovh.org
Pszczew, ul.Wybudiowanie 28, 66-330 Pszczew
Poprzedni
Czerwca 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Szukaj
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.