Tu jesteś:Start / Szlaki / Zamki, dwory i pałace / Etap III

Etap III „Polonica”

 

Punkty trasy:

- Pałac w Kursku 0 km
- Pałac w Gorzycy 6 km
- Zamek w Międzyrzeczu 11,5
- Pałac w Bobowicku 18 km
- Dwór w Pszczewie 27 km

Czas przejazdu: 30 min (2 h rowerem)

Dorzecze Dolnej Obry to najbardziej na zachód wysunięty kraniec dawnej Rzeczpospolitej. Tu stare rody Kurskich, Gorzyckich, Bronikowskich czy w końcu Dziembowskich tkwiły przez wieki hołubiąc sarmackiej tradycji, zaszczepiając ją choćby w postaci portretu trumiennego, wśród osiadłych rodów niemieckich a ich włości stanowiły oazę dla uciekających z Polski Arian.

Etap Polonica rozpoczynamy w Starym Kursku przy Pałacu 5227’5,05” 1527’27.55”

 

Dojazd:

- Z Łagowa - Podróżując etapem,, Z Perły do Źródła” szlaku „Rządzone Habitem” przez Templewo – Pieski – Kursko

- Z Międzyrzecza miasta na szlaku „Zamki, dwory i pałace” oraz „Wędrówki Melancholijne” 9 km (czas przejazdu 10 min samochodem, 35 min. rowerem) - W Międzyrzeczu kierujemy się na Sulęcin, 4 km po opuszczeniu miasta skręcamy w prawo na Kursko.

…Niemal nieoczekiwanie wjeżdżamy do Starego Kurska – wsi, której początki związane są z rodem Kurskich.

STARE KURSKO

 

Po prawej stronie: luźno porozrzucane zabudowania i działki rekreacyjne. Skręcamy w lewo. Jadąc wzdłuż ściany liściastego lasu, po prawej stronie, pałac Kalckreutzów wzniesiony w końcu XVIII wieku jako rezydencja szlachecka. Uwagę zwracają dwie wieżyczki w narożnikach. Położony na skarpie pałac jest dwukondygnacyjny od strony południowo-wschodniej. Wewnątrz dobrze zachowany wystrój sali balowej z drewnianą podłogą, ułożoną z kwadratowych płycin oraz ze sztukateriami na suficie i stolarką drzwi. Sztukatorski wystrój zachował się również w dwóch innych salach położonych obok sali balowej. Budynek obecnie stanowi własność obywatela Holandii i wkrótce zostanie udostępniony do potrzeb turystycznych.

Jedźmy dalej… Droga wznosi się, aby za chwilę nam to wynagrodzić: ze szczytu, po prawej stronie rozciąga się widok na jezioro Długie. Jedziemy teraz malowniczym pagórkowatym terenem. Za zakrętem jezioro znów zbliża się do drogi. Wjeżdżamy do liściastego lasu, który daje nam wytchnienie przed słońcem. Trzy zakręty dalej docieramy do wsi Chycina gdzie skręcamy do Gorzycy, mijamy ukryty wśród drzew po lewej stronie cmentarz. Kilometr dalej przejeżdżamy przez most na strudze jeziornej. Niecałe 300 metrów dalej, droga gwałtownie skręca i kieruje się na południowy zachód. Po kilku minutach opuszczamy las. Wysadzana drzewami droga prowadzi nas do wsi Gorzyca. Tu skręcamy w lewo, w pobliże meandrującej Obry. (Gorzyca jest przystankiem na szlaku LUBKajak) by zobaczyć Gorzycki Pałac. 52’27’69.16” 15’29’43.18”

GORZYCA

 

Do XVI wieku Gorzyca pozostawała z małymi przerwami do rodziny Watta-Gorzyckich. Obecny barokowy pałac został wzniesiony przez kolejnych właścicieli rodzinę von Seydlitz około roku 1780. Przykuwa uwagę mansardowym dachem i swoją masywną budową. Pozostający w remoncie pałac już wkrótce otworzy swoje podwoje dla turystów. Dziś, cieszyć nas może schodzący nad brzeg rzeki pałacowy park i sielska atmosfera przystani kajakowej, w której można się posilić i orzeźwić. W pobliżu pałacu znajduje się również szachulcowa oficyna z XVII wieku oraz zabudowania folwarczne: spichlerz, stodoły, stajnie.

 

Z pałacu wracamy około 100 metrów w kierunku drogi z której przybyliśmy, nie wjeżdżamy w nią, tylko wybieramy drogę prowadzącą w lewo, którą docieramy do wiejskiego skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo (kierunek Międzyrzecz), mijamy plac sportowy po prawej stronie i wkrótce zanurzamy się w las, by po 3 km dotrzeć do osady Wojciechówek. 200 metrów za nią docieramy do głównej drogi asfaltowej naprzeciw jeziora Oko. Skręcamy w lewo i po 3 km ulicą Zachodnią wjeżdżamy do Międzyrzecza (Uwaga: na tym odcinku rowerzyści muszą korzystać ze ścieżki rowerowej). Za mostem na Paklicy, po 100 metrach skręcamy w lewo by zaparkować u stóp zamku.

MIĘDZYRZECZ

 

Przed nami międzyrzecka kasztelania, od której dzieli nas tylko kolejny mostek na rwącej do ujścia Paklicy. Za mostkiem wita nas budynek bramny strzegący dziedzińca. Ten miły dla oka budynek przypadnie do gustu spragnionym, gdyż w środku mieści się kawiarenka. Mając wciąż przed sobą właściwy wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego zamek spoglądamy w lewo. Tuż przy budynku bramnym oficyna dworska, a prostopadle do niej dwór z 1719 roku w którym do rozbiorów mieściła się przeniesiona ze zrujnowanego już wtedy zamku siedziba starostów.

Obecnie wszystkie te budynki stanowią zespół muzealny, w tym ostatnim na szczególną uwagę zasługuje kolekcja portretów trumiennych.

 

Rozmiary międzyrzeckiego zamku poznamy obchodząc go wkoło spacerując alejami otaczającego go parku. Ogromne o 3,5 metrowej grubości murach basteje sprawiają wrażenie nie pokonanych, jednak w 1655 wieku, nie oparły się one wojskom szwedzkim i odtąd zamek popada w ruinę. Nadszedł czas na danie główne. Przechodzimy przez most nad fosą i wkraczamy do zamku. Po obu stronach arkady bramnej basteje, zwieńczone na planie koła pozorującymi kopułami. Tuż za bramą przy bastei północnej stoi budynek gotycki na planie kwadratu, kryty dachem namioto¬wym z dachówką. Natomiast przy bastei południowej położone są piwnice budynku re¬nesansowego o sklepieniu beczkowym. We wnętrzu bastei południowej można podziwiać odsłonięty fragment konstrukcji wału grodowego. Mury przeprute otworami strzelniczymi, od wewnątrz noszą ślady wielokrotnych przemurowań.

Wróćmy do samochodu. Skręcając w lewo w ulicę Młyńską wjeżdżamy na rynek z gotyckim ratuszem. Na światłach u końca rynku, skręcamy w prawo (kierunek Zielona Góra). 300 metrów dalej docieramy do kolejnych świateł i stojącego po lewej stronie gotyckiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela (XIV w). Skręcamy w lewo i zatrzymujemy się na parkingu przed marketem by obejrzeć świątynię lub od razu kontynuujemy podróż ulicą Konstytucji 3 Maja (kierunek Trzciel) aż do szpitala. Za nim skręcamy w lewo, tuż przed mostem na Paklicy. Dojeżdżamy tą drogą do placu przed Dworcem Kolejowym - tu skręcamy w prawo, mijamy przejazd kolejowy, 1,5 km dalej szpital w Obrzycach. Za lasem wita nas Bobowicko. Skręcamy na Trzciel i po 50 metrach, kolejny raz w prawo, w brukową drogę, którą dojeżdżamy do bramy pałacu. W tym miejscu rozstajemy się z pojazdem. Zamknięta brama zespołu dworskiego nie robi zachęcającego wrażenia, mimo tego schodzimy gruntową drogą wzdłuż ogrodzenia do leżącego w dole jeziora, bo warto. Przed pasem trzcin skręcamy w prawo, idąc pomiędzy brzegiem jeziora po lewej, po prawej mamy wznoszące się nad nami zabudowania folwarczne. Ku naszemu zdziwieniu: jeden z domów stoi niżej, tuż nad lustrem wody. Mijamy go i dochodzimy do kresu wycieczki. Wysoko nad nami, na zboczu opasanym murami, wznosi się bobowicki pałac, podchodzimy do niego schodami prowadzącymi w górę.

Mieszkająca tu rodzina Dziembowskich, posiadała rozległe dobra. Ten znamienity, wielkopolski ród nie był narodowościowo hermetyczny. Dziembowscy chętnie wchodzili w koligacje z sąsiadującą szlachtą niemiecką, ulegli również wpływom reformacji - gościli Arian.

Późnobarokowy pałac, który oglądamy wybudowano w XVIII stuleciu. Uwagę przykuwa panteon z rodowym herbem Pomian i dwie parterowe wieżyczki (ryzality) od strony jeziora – taras. Tuż obok pałacu, oficyna zwana Starym Dworkiem, zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku oraz rodzinne lapidarium (punkt na szlaku Wędrówki melancholijne).

Ścieżką wzdłuż jeziora dochodzimy do samochodu bądź zaparkowanego roweru. Powracamy brukiem do asfaltu gdzie skręcamy w lewo, po chwili na skrzyżowaniu skręcamy w prawo by po 9 km dotrzeć do „biskupiego” Pszczewa.

PSZCZEW

 

Do wsi wjeżdżamy ulicą Międzyrzecką, na skrzyżowaniu przed „plantami” ukazuje nam się panorama położonego na wzgórzu Pszczewa. Jedziemy na wprost aż do końca ulicy, gdzie skręcamy w prawo w ulicę Zamkową. Po 250 metrach po prawej stronie mały skwer. Nasza ulicą nosi odtąd nazwę Batorego. Po lewej stronie zobaczymy oddalony od drogi dwór do którego zmierzamy, zwany potocznie „Dworem Biskupów”. 52’28’29.3” 15’47’0.83”

Już szesnastowieczne źródła mówią o istnieniu w Pszczewie folwarku i dworu należącego do biskupów poznańskich. Opisano w nich dwór jako budowlę parterową. Dwór stał pomiędzy dziedzińcem folwarku, a parkiem–ogrodem, podobnie jak istniejący obecnie.

Obecny stojący prawdopodobnie na jego miejscu XIX wieczny budynek, posadowiony jest na rzucie wydłużonego prostokąta, z nieregularnym układem wnętrza, bez wyraźnie wyznaczonych traktów. Wejście do budynku umieszczone na osi centralnej prowadzi do hollu ze schodami na piętro. Podpiwniczony i parterowy z użytkowym poddaszem dwór nakryty jest dachem dwuspadowym z trzyosiowymi facjatami od dziedzińca i parku. Od strony parku na osi centralnej umieszczono balkon wsparty na czterech kolumnach.

Pszczewski Folwark to nie tylko pozostający w adaptacji dwór, to również stajnia dla miłośników jazdy konnej, budynek gorzelni zaadoptowanej na agroturystyczne miejsca noclegowe oraz spichlerz i pełen chronionych drzew – park.

Gdzie jeść, gdzie spać?

Międzyrzecz, ul. Waszkiewicza 69, 66-300 Międzyrzecz
+48 95 741 10 92moteljumar.pl
Międzyrzecz, ul. Stoczniowców Gd. 1970 Nr 1, 66-300 Międzyrzecz
+48 95 741 20 31tequila.prv.pl
Głębokie, Os. Wypoczynkowy, 66-300 Międzyrzecz
+48 601 576593glebokie.spanie.pl
Międzyrzecz, Os. Kasztelańskie 8A, 66-300 Międzyrzecz
+48 95 742 2256hotelduet.com.pl
Międzyrzecz, ul. Wesoła 11, 66-300 Międzyrzecz
+48 664 916 413
Międzyrzecz, ul. Centrum 2, 66-300 Międzyrzecz
+48 95 742 06 86pizzeria.caruso.wizytowka.pl
Międzyrzecz, ul. Ks. Skargi 6, 66-300 Międzyrzecz
+48 95 741 1515
Międzyrzecz, ul. Chopina 1, 66-300 Międzyrzecz
+48 95 741 76 60
Międzyrzecz, ul. Młyńska 3, 66-300 Międzyrzecz
+48 95 741 23 65
Międzyrzecz, ul. Świerczewskiego 28, 66-300 Międzyrzecz
+48 95 7421630
Gorzyca, Gorzyca 35, 66-300 Międzyrzecz
+48 95 741 2391, +48 95 742 2879
Pszczew, Wybudowanie 8, 66-330 Pszczew
+48 95 7492858, +48 668 246 593pod-debem.ovh.org
Pszczew, ul.Wybudiowanie 28, 66-330 Pszczew
Poprzedni
Maja 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Szukaj
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.