Tu jesteś:Start / Szlaki / Słoneczne plaże / Część I

Plaża Kormoran Nad Jeziorem Niesłysz

 

Plaża, którą chcemy Wam zaprezentować, mieści się na jednym z dwóch największych ośrodków nad jeziorem Niesłysz. Położona jest na półwyspie porośniętym sosnowym lasem, na północny zachód od wsi Niesulice.

Dojazd:

Będąc w centrum wsi Niesulice, tuż obok dawnej wiejskiej remizy, kierujemy się na zachód, w kierunku miejscowości Kalinowo. Tuż za sklepem spożywczym (drugim od wjazdu do wsi) droga schodzi w dół ze wzgórza, na którym zbudowana jest znaczna część wsi. W najniższym punkcie obniżenia znajduje się skrzyżowanie, na którym skręcamy w prawo, wjeżdżamy na wzniesienie. Za chwilę, zza drzew po prawej stronie, wyłoni się na moment toń jeziora Niesłysz. Mijamy pensjonat Ewa i wąską, dość dziurawą drogą wjeżdżamy za zakrętem w las. Tu, na rozstaju, skręcamy w prawo, by po chwili zatrzymać się przed bramą ośrodka Kormoran.

Wjazd na ośrodek jest płatny, ale w zamian mamy możliwość pozostawienia naszego pojazdu na parkingu i dostęp do strzeżonego kąpieliska i wypożyczalni sprzętu. Na terenie ośrodka zlokalizowane są również punkty gastronomiczne i sklepik. Chcącym pozostać tu dłużej, Kormoran oferuje możliwość noclegu w drewnianych domkach. W związku z dużą popularnością tego miejsca, rozsądnie jest zadbać o wcześniejszą rezerwację.

Po przekroczeniu bramy ośrodka, kierujemy się tablicami informacyjnymi, by po przejściu kilkuset metrów dotrzeć do plaży. Tu konieczne jest wybranie sobie miejsca do plażowania ;)

 

Na nadbrzeżnej skarpie, za nami, znajdują się punkty gastronomiczne. Przed nami szeroko rozlany Niesłysz i największa z jego wysp. Nieco w prawo - półwysep skrywający grodzisko z IX w, a za nim Zatoka Borowska. Patrząc w prawo, widzimy wysoko wyniesioną ścianę lasu wschodniego brzegu jeziora, tzw. Borowski Brzeg. Pobliską wieś Niesulice przysłaniają drzewa półwyspu, na którym się znajdujemy.

Patrząc na zachód (w lewo), widzimy kolejno: patrząc od południa- pas trzcin, za którym skrywa się oddzielająca się od jeziora Zatoka Bogenza, dalej nowopowstałe osiedle domków, park i pałac w Przełazach, a tuż przy nim mała wyspa. Pomiędzy nią, a wschodnim brzegiem, jezioro Niesłysz rozlewa się szeroko, niemal po wieś Mostki.

 

A jeśli tego wszystkiego nie zapamiętamy... to przede wszystkim ujrzymy: ogromną liczbę żaglówek pokonujących przestrzeń jeziora i oszałamiającą zieleń lasów porastających jego brzegi.

 

A jeśli nie na plażę, to dokąd?

Kormoran-Wodne wcięcie - Złoty Potok – Kalinowo - Wodne wcięcie - Kormoran

Ci, którym plażowanie się znudzi, mają możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu, zwiedzając okolicę. Najlepszy do tego będzie rower, ale jest to również trasa dla zwolenników dłuższych wycieczek Nording-Walking.

Ruszamy spod bramy ośrodka, droga prowadzi nas łagodnym łukiem w lewo. Po chwili dojeżdżamy do skrzyżowania: na lewo droga- którą przyjechaliśmy wcześniej z Niesulic, ale my kierujemy się w prawo. Droga łagodnie trawersuje pomiędzy wzgórzami, mijamy licznie powalone drzewa. Po 4 minutach spokojnej jazdy rowerem (czas przejścia Nording Walking liczymy x2), dojeżdżamy drogą, tuż przy małej plaży z pływającymi pomostami, do zatoki Wodne wcięcie. Kierujemy się w prawo i jedziemy gruntową drogą otaczającą plażę. Olchy po lewej stronie kryją małe zarastające jezioro (zwróć uwagę na mały kanał u końca plaży). Wjeżdżamy w las, po minucie skręcamy w prawo, pod górę. Mijany las to częste obozowisko harcerzy dolnośląskich hufców. Kierujemy się drogą pomiędzy nimi. Zza drzew, po prawej stronie, raz po raz wylania się jezioro. 5 minut później opuszczamy obozowiska harcerzy, dalej poruszamy się drogą prowadzącą u podnóża wzgórza. Bryza i rosnące tu świerki dodają nam ochłody. Po kolejnych 3 minutach docieramy do maleńkiej plaży u podnóża skarpy. Tu, dość szeroka do tej pory leśna droga ustępuje miejsca wyboistej, szerokiej na metr ścieżce, która prowadzi nas w las. Tracimy z oczu obecne z nami do tej pory j. Niesłysz. Naszą pełną korzeni, prowadzącą pomiędzy wzgórzem a terenem podmokłym dróżką docieramy do małego mostku. Strumyk łączy wody jeziora Złoty Potok z jeziorem Niesłysz. Przejeżdżamy go, kierując się dalej tak, jak prowadzi nas ścieżka. Zanim upłynie kolejne 5minut, docieramy do tablicy informującej nas o skarbach lasu. Po kolejnych 2 minutach, do następnej. Zza drzew i zarośli, po lewej stronie, raz po raz widać jezioro Złoty Potok. Warto zejść na którąś z wędkarskich kładek i przyjrzeć się spokojnej toni tego małego jeziora. Krystaliczne wody odsłaniają stromo opadające tu dno. Po 5 minutach podróży, docieramy do skrzyżowania z brukowaną drogą. Stoją tu drogowskazy PTTK. Jednocześnie dotarliśmy do Szlaku Lubtur „Wśród tam, bunkrów i mostów” – Etap Bunkry i jeziora. Podążając nim w prawo, dotarlibyśmy- przez Przełazy i Mostki- do Lubrzy.

My jednak kierujemy się w lewo, do pobliskiego sioła Złoty Potok. Po 2minutach jesteśmy u bram pensjonatu o tej samej nazwie. Podążamy dalej, brukową drogą, w kierunku Kalinowa. Przez większą część drogi, towarzyszyć nam będzie jezioro Złoty Potok.

Po 5 minutach jazdy, droga oddala się od jeziora. Ostry, brukowany podjazd zaprowadzi nas do wsi Kalinowo (2min.) Tu, skręcając w prawo, możemy poznać jedyne na naszym terenie pole golfowe (ok. 200 m od skrzyżowania). My jednak skręcamy w lewo i opuszczamy zabudowania wsi (po przebyciu 800m). Za wyrębem skręcamy w lewo, w gruntową drogę, która po małym przewyższeniu, stromo opada w dół. Jesteśmy znów w zatoce Wodne wcięcie (5minut). Drogą prowadzącą przy ścianie lasu, skręcamy w prawo i docieramy nią do ośrodka Kormoran (4minut).

Druga z plaż nad jeziorem Niesłysz, którą przedstawiamy leży w Przełazach.

Plaża w Przełazach

 

Dojazd:

Z Plaży Kormoran w Niesulicach - Drogą przez Kalinowo - Złoty Potok 6 km

Z drogi krajowej 92 (dawna A2) 1,5 km za wsią Mostki skręcamy w drogę w prawo do wsi Przełazy. Po przebyciu niecałych 6 km znajdziemy się we wsi Przełazy.

W centrum wsi Przełazy (skrzyżowanie przy kościele) + 52°14'1.55'' + 15°22'40.89'' kierujemy się w stronę przeciwną do drogowskazu Niedźwiedź 2km. Mijamy pizzerię i dojeżdżamy do zakrętu w prawo, tuż przed sklepem widoczne po lewej odległe o kilka metrów jezioro Niesłysz. U końca drogi przed nami widoczna brama do zespołu pałacowego. To cel naszej podróży. Jesteśmy na terenie ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego. Po zaparkowaniu pojazdu.. pozostawmy punkty gastronomiczne mieszczące się na prawo od bramy i udajmy się na obejrzenie XIX wieku pałacu opisanego na szlaku „Zamki, dwory i pałace”.

 

Mimo włożonego wysiłku trudno skupić uwagę na tym budynku, gdy tuż obok na wodzie wesoło tańczą żaglówki, a z strzeżonego kąpieliska dobiega gwar pluskających dzieci. Pokonajmy więc te kilkadziesiąt metrów i stańmy nad wodą.

Widoczna tuż przed nami -niemal na wyciągnięcie ręki- wyspa, przysłania północno-wschodnią część jeziora. Jej obecności możemy się domyślać tylko po widocznych od lewej strony: żaglówkach znikających za linią drzew porastających wyspę Koziniec oraz po wąskim przesmyku rzucającym światło na jezioro. Na prawo od wyspy widzimy zarys dwóch kolejnych wysp, znane nam już, choć teraz widziane z innej perspektywy, północno-wschodnie brzegi jeziora, jak również Niesulice. Idąc w prawo od plaży, mijamy kolejno: wypożyczalnie sprzętu pływającego, przystań żeglarską (ośrodek jest miejscem szkoleń żeglarskich dzieci i młodzieży), woprówkę, pomosty wędkarskie i rybakówkę. Większość terenu na południe od pałacu to przede wszystkim olbrzymi kamping. W jego zachodniej części wzdłuż drogi wewnętrznej prowadzącej od nieczynnej bramy parkowej do bramy wjazdowej ulokowane są punkty gastronomiczne.

 

A jeśli nie na plażę to dokąd?

Jezioro Złoty Potok - 15minut brukową drogą od kierunkowskazu w centrum wsi. I dalej... powrót przez zatokę Wodne wcięcie (wariant prezentowany jako wycieczka z plaży Kormoran)

Wieża Bismarcka - ok. 20minut asfaltem w kierunku wsi Mostki. (szczegółowy opis dojazdu na szlaku Wśród tam, bunkrów i mostów – Etap Bunkry i jeziora

 

Do wsi Mostki - Szlakiem Rowerowo-pieszym niebieskim (droga gruntowa) 30minut

Autoport 2000 -Mini ZOO -wyprawa dla milusińskich -30minut rowerem (UWAGA! Autoport 2000 obok części rekreacyjnej pełni głównie rolę punktu obsługi ruchu samochodów ciężarowych, więc nie trudno o wypadek. Z tego też względu nie polecamy dojazdu rowerem z dziećmi. Zalecona forma dojazdu to samochód ).

Warto też odwiedzić pobliską wieś Niedźwiedź, gdzie znajduje się piękny drewniany kościół, a także liczne drewniane rzeźby, pozostałości po corocznie odbywającym się tu festiwalu drwali.

 

Plaża nad jeziorem Goszcza w Lubrzy

 

Już na początku XX wieku zalety łagodnego, miejscowego klimatu docenili Niemcy. Wtedy we wsi powstała stacja klimatyczna. Pół wieku później Lubrza o mały włos stałaby się ofiarą planów przekształcenia wsi w miejsce masowego wypoczynku ludu pracującego (plany przewidywały utworzenie 10 000 miejsc noclegowych). Na szczęście tak się nie stało. Lubrza ocaliła swój charakter. Dziś jest kojarzona przede wszystkim z jeziorem Goszcza, bunkrami i popularnym szlakiem kajakowym. My tym razem wybierzemy się na plażę, do której dotrzemy skręcając z głównej ulicy Świerczewskiego w ulicę Plażową.

 

Gmina Lubrza wysoko ustawiła sobie poprzeczkę: teren wokół plaży wyposażony jest w stoły oraz ławki do piknikowania i wypoczynku, nie brakuje miejsca zabaw dla dzieci. Przygotowano boiska do piłki siatkowej. Gęsto ustawione kosze na śmieci, ułatwiają nam zachowanie porządku. Bez trudu znajdziemy toalety.

Jak wszędzie, także i tu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Nad brzegiem jeziora, uwagę przyciągają szerokie pomosty wyposażone w ławki i dodające im urody nocą latarnie. A piasek? Piasek jest przedniej jakości!!!

Gdzie jeść, gdzie spać?

Nowa Wioska, 66-218 Lubrza
660 614 837
Lubrza, 66-218 Lubrza
Lubrza, ul. Noblistów 1, 66-218 Lubrza
+48 68 3820915zajazd.lubrza.pl
Lubrza, ul. Klasztorna, 66-218 Lubrza
+48 68 3813097martinez.com.pl
Przełazy, Przełazy 31 H, 66-218 Lubrza
+48 604 797 162
Przełazy, Przełazy 31 A, 66-218 Lubrza
+48 602 427 462podlasem-przelazy.pl
Przełazy, Przełazy 22, 66-218 Lubrza
+48 602 765 548wladkowski_przelazy.republika.pl
Os. Zamoście 20, 66-218 Lubrza
+ 48 515773929
Ołobok ul. Bolesława Chrobrego 13, 66-213 Skąpe
+48 68 38 121 38
Złoty Potok 1, 66-213 Skąpe
+48 601 921 322zlotypotok.eu
Łąkie 33, 66-213 Skąpe
+48 068 381 21 51
Niesulice 2, 66-213 Skąpe
+48 68 38 12 297niesulice.com.pl
Niesulice, 66-213 Skąpe
+48 601 711 326niesuliceada.pl
Niesulice 10, 66-213 Skąpe
+48 600 387 612, +48 068 38 122 94noclegiswiebodzin.pl
Niesulice 17E, 66-213 Skąpe
+48 68 38 12 128;kormoran-niesulice.pl
Łakie 6B, 66-213 Skąpe
+48 604 316 106
Niesulice 10, 66-213 Skąpe
+48 68 38 121 20irena.pl
Poprzedni
Kwietnia 2024
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Szukaj
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.